loader
blog_img

Seyahat Edeceklerin Normalleşme Sürecinde Bilmesi Gereken Terimler

 Koronavirüs salgını tüm dünyayı sardığından beri hayatımıza birçok yeni terim girdi. Bazı kelimeleri tekrar kullanmaya, bazılarını ise sık sık kullanmaya başladık. Peki Seyahat edeceklerin normalleşme sürecinde bilmesi gereken terimler  neler? Gelin bu terimler nelermiş hep birlikte bakalım.

 

Bağışıklık Pasaportu

‘Bağışıklık Pasaportu’ ya da ‘Sağlık Pasaportu’nun amacı, dijital ya da fiziksel evraklarla, bir kişinin enfekte olduğunu ve söylenildiğine göre virüse karşı bağışıklığı olduğunu belgelemesi anlamına geliyor. Şunu belirtmekte fayda var; Bağışıklık Pasaportu uygulaması henüz dünya genelinde kullanılmaya başlanmadı.  

Filyasyon

Bulaşıcı hastalıklarla ilgili temas zincirinin taranması işleminin adıdır. İlk vakadan itibaren pozitif tanı konan hastaların her birinin son 3 gün içinde temas ettiği bütün kişilere ulaşıp, onları taramaya verilen isimdir. 

HES Kodu

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Hıfzıssıhha

"Sağlıklı yaşamak için gereken önlemlerin bütünü" anlamına gelir. Arapça hıfız (muhafaza etmek) ve sıhha (sağlık) sözcüklerinden oluşturulmuştur.

Risk Grubu

Bir hastalık ya da salgından en çok etkilendiği tespit edilen kişilerin tanımlandığı sınırlamadır. Koronavirüs için en yüksek risk grubu 65 yaş ve üzeridir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmasını yasaklamıştır.

Sağlıklı Turizm Sertifikası

Ya da diğer adıyla Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu, tatilini Türkiye’de geçirecek Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçiler için ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede alınacak tedbirleri kapsar. Uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından verilecek sertifika; havayolları, havalimanları ve diğer ulaşım araçları ile konaklama ve yeme-içme tesislerinde üst düzey sağlık ve hijyen koşullarını yerine getirdiğini belgelerin tümüdür. 

Seyahat Uyarısı

Dışişleri Bakanlığı'na göre, “bir ülkede gösteriler, suç eğilimleri ve hava olayları gibi özel güvenlik ve emniyet endişelerini” kapsayacak şekilde seyahat uyarıları yayınlanıyor. Uyarılar genellikle elçiliklerden ve konsolosluklardan gelir ve gezginler için son dakika haberlerini veya kısa vadeli sorunları kapsayabilir.

 

Seyahat Sağlığı

Seyahatlerinizin güvenli ve sağlıklı gerçekleşebilmesi, seyahat bölgelerinden özellikle bulaşıcı ve tehlikeli hastalıklardan korumanız için gereken önemlerdir.

Sosyal Mesafe

Sosyal mesafe veya sosyal alan, kişisel alan ile kamusal alan arasında kalan, bir kişinin kendisinden 120 ile 200 santimetre arasında değişen uzaklık.Az tanınan ya da yeni tanışılan kişiler veya görece resmî görüşmelerde insanlar arasında bu mesafe bulunur. Herhangi bir olay veya gereklilik üzerine bu mesafenin korunması durumuna ise sosyal uzaklaşma adı verilir.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İnsanların günlük hayatına müdahale eden, sokağa çıkmayı belli kurallara bağlayan uygulama. Bu aynı anda herkes için uygulanabileceği gibi yalnızca yaşlılar, çocuklar, kronik rahatsızlığı olanlar gibi belirli kesimler için de uygulanabilir.

Sürveyans

 Belirli bir popülasyonda meydana gelen olaylar ile ilgili verilerin toplanması, yönetilmesi, analiz edilmesi ve raporlanması faaliyetlerini kapsayan dinamik bir süreçtir.

Yeni Normal

Eski şartların dönüşerek/değişerek yeni bir durum oluşması ve bu durumun uzun süre geçerliliğini koruyacağının kabul edilmesi durumu.

 

© 2022 FleetCAB. Tüm hakları saklıdır.